OKULLARDA GÖNÜLLÜLÜK

Zanzibar’daki her gönüllünün gününün yarısı, en azından şimdilik, kendi merkezimizi kurana kadar ya köy okulunda ya da medresede geçer. Köy okulu, köyün tüm çocuklarını bir arada bulabileceğiniz, hepsiyle tanışıp sonraki günlerde köyün her yerinde size yarenlik etmelerini garantileyeceğiniz yerdir.

Haftanın bazı günleri ise Stonetown merkezdeki bir vakıf okulunda eğitim verilir. Bu çocuklar ayrı bir güzeldir, ayrı bir okşarsınız başlarını…Çünkü bu çocuklar yetimdir.

BİLGİSAYAR EĞİTİMLERİ

Bilgisayar tabanlı programlar Afrika’da hayat kurtarıcıdır. Çünkü dünyanın en dokunulmamış tertemiz zihinlerine bir temel zemin oluşturup internetli bilgisayar ortamı sunduğunuzda, gerisine karışmasanız da olur, çocuklar çok kısa sürede öğrenip kodlamada inanılmaz başarılı olabilir, bazı gençler internet üzerinden geçimlerini bile sağlayabilir.

Daha önceden bu maksatla, yetim okulumuzda bir bilgisayar sınıfı kurmuştuk, orada bazı gönüllülerimizle dersler işliyoruz. Diğer yandan şimdilerde kendi köyümüzde kurmaya çalıştığımız merkezimize de bir bilgisayar sınıfı planlıyoruz ki buradaki gençlere farklı dünyaları açabilelim ve hem kendilerini hem ülkelerini dünyadaki erişilebilir kaynaklarla besleyebilsinler.

DİKİŞ ATÖLYELERİ

Zanzibar’da yürütülen bir diğer çalışma ise yetim anneleri için açtığımız dikiş atölyeleri. Halihazırda eğitimlere devam edilen bu atölyelerde eğitim gören annelerden yetenekli olan ve devam etmek isteyenler dünyanın her yerinde satacağımız kıyafetler için terzimiz olacak ve artık bir işi olduğu için hayatı kolaylaşacak. Kıyafetler “kanga” adı verilen ve Zanzibar kültürünü yansıtan kumaşlardan dikilecek ve dünyaya bu kültürle birlikte pazarlanacak.

Bu bağlamda Stonetown’da bir showroom&cafe açılacak ve normalde online yapacağımız satışlara Zanzibar’a gelen turistlerle başlanacak.

Projenin sürdürülebilirliği için gerekli olan miktarı hariç tüm geliri de tabi ki yetim annelerimiz ve yetimlerimiz için kullanılacak.

BAOBAB CAFE

Zanzibar dünyanın en güzel tropik meyvelerine ve mekanlarına sahiplik yaptığı halde, Stonetown dışında gerek turistlerin gerek yerli halkın zevk alarak vakit geçirebileceği cafelere rastlanmaz. Çocukların tüm dondurma algısı meyveli şuruplarla dondurulmuş buzdan ibarettir, gerçek bir dondurma yemiş çocuk bulmak zordur.

Bu nedenle, hem kendi köyümüzün çocuklarını, hem yunuslarla yüzmek için köyümüze gelen turistleri lezzetle serinletmek ve hem de köyümüzün kadın kooperatifine gelir elde etmek için, köyümüzde bolca bulunan ve Afrika’nın kutsal ağacı olan Baobab ağaçlarından birinin altına Baobab Cafe açıyoruz. Yetmiyor, sadece dondurma değil waffle ve soğuk kahvenin de satılacağı ve kadınlar tarafından işletilecek bu cafeden köy içine bisiklet turları düzenlemeyi ve köy halkına sürdürülebilir turizm noktasında eğitimlerin verilmesini planlıyoruz.

YETİŞKİNLERE YABANCI DİL DERSLERİ

Kizimkazi’nin yunuslarla yüzmeye gelen turistler ve balıkçılık dışında pek başka geçim kaynağı yoktur. Ve gelen turistlerle ve hatta bizimle gerçek bir iletişim geliştirebilmesi için ada halkının yabancı dil öğrenmesi şarttır.

Bu nedenle bir yandan biz Svahili dilini öğrenirken bir yandan da arzu eden yetişkinlere, turistlerle anlaşabilecekleri kadar olsun Avrupa dilleri ve Türkçe öğretiyoruz. Bunun onlarla yakın temas ve sıcak ilişkiler geliştirebilmemiz için ne kadar önemli bir adım olduğunu söylemeye gerek var mı?

ORGANİK TARIM

Zanzibar pek çok bitkinin yetişebileceği, ılık bir iklime sahiptir, oldukça yağış alır ve yeraltı suları açısından zengindir. Bununla birlikte halk kendiliğinden yetişen meyveler dışında tarımla pek ilgilenmez, hemen her türlü sebze anakaradan gelir.

Bizler Türkiye’den getirdiğimiz organik tohumları (ipekhanim.com sağolsun, bize hepsini hediye etti..) şimdilik deniyoruz, tutan tohumları köylü kadınlarla beraber daha geniş alanlara yayma ve bu işi bir gelir kapısına dönüştürme niyetindeyiz. Ve bilhassa Afrika’da tarım üzerine çalışmış gönüllülerimizi aramıza bekliyoruz.